Tvarohový koláč s rybízem

Tvarohový koláč s rybízem

Tvarohový koláč s rybízem

Venku je třicet stupňů, fóglové i jiná zvířena padá vedrem a lidi padají k vodě. Nevím sice, co mě to napadlo se v tomhle počasí ještě motat okolo rozpálené trouby, ale po ochutnání výsledku toho nelituji. Možná to bude nějaká závislost na tvorbě jídla. Nevěděl jsem, jak co nejlépe zužitkovat celkem notnou dávku rybízu a angreštu, kterou jsem obdržel z rodičovské zahrádky a „přišlo mi to prostě jako dobrej nápad,“ jak prý říkal ten chlápek, který „skočil nahej do kaktusů“ v nesmrtelné hlášce z filmu Sedm statečných. Já se statečně jenom zpotil.

Následující moučník je klasicky ke kávě a čaji, rozhodně nemůžu říct, že je to pro ty, co chtějí zhubnout do plavek. Nicméně zachutná a opravdu není nutné jej sníst celý u Ordinace v Růžovce.

Ingredience

  • 200 g másla
  • 200 g polohrubá mouka
  • 1 prášek do pečiva
  • 200 g moučkového cukru (můžeme smíchat s vanilkovým cukrem)
  • 250 g měkkého tvarohu (1 vanička)
  • 4 vejce
  • Rybíz, nebo jiné šťavnaté letní ovoce podle chuti
  • lžičku rumu, nebo pár kapek rumové tresti ( kdo chce)

Příprava

Oddělíme žloutky od bílků. Dvakrát jsem se pokoušel udělat to tímhle způsobem, který vypadá geniálně. Povedlo se mi to vždy, ale jen s prvním žloutkem. Asi to chce cvik.

Tak jsem se vrátil k osvědčené klasice přelévání bílků mezi rozpůlenými skořápkami. Z bílků vyšleháme mixérem tuhý sníh. Mouka se proseje ( kdo chce a má pocit, že je to tak lepší) a smíchá s prdopečem. Tvaroh ušleháme s rozměklým máslem, žloutky, rumem a cukrem dohladka.

Troubu mezi tím nažhavíme na 160 stupňů. Smícháme s moukou a poté sněhem z bílků. Jak do těsta vmícháte rybíz, angrešt, či jiné ovoce, je na vás. Můžete smíchat rovnou s těstem, nebo těsto rozdělit na vrstvy a ovocem prokládat.

Určitě lze použít prakticky cokoliv zahrádkově aktuálně plodícího. Rybíz, angrešt, borůvky, meruňky, maliny, ostružiny, určitě by bylo fajn něco trochu kyselejšího, třeba i půlené višně. V zimě i broskve z obchodu, nebo rozinky.

Formu, nejlépe dortovou, vymažeme trochu máslem a vysypeme moukou. Těsto přemístíme do formy a pečeme do zlatova, při vyšší vrstvě do tmavě zlatova. Je to minimálně 30 minut, spíše více.

Necháme vychladnout, nejlépe nechat v lednici pár hodin a poté posypeme cukrem a podáváme. Ale celkem ani nemusíme podávat, strávníci si to podají rádi sami.

 

Be Sociable, Share!

2 komentáře u „Tvarohový koláč s rybízem

  1. Koláč je výborný, i když vypadá na pohled díky tvarohu jako přisražený, je jemný a vláčný. Doporučuji.

  2. Dával jsem asi o trochu méně kypřícího prášku, chtěl jsem spotřebovat načatý sáček. Ale i tak se to na chuti neprojevilo a také mohu s odstupem několika týdnů doporučit, je fakt dobrý. Dokážu si to velmi dobře představit také třeba s borůvkami, bylo by to ještě lepší.

Komentáře nejsou povoleny.